Personregister

Registret avses personer knutna till sjöfarten på olika sätt, som skeppsbyggmästare, huvudredare, varvsägare eller inskriven vid Oskarshamns sjömanshus. Målet är att för varje person kunna redovisa vilka svenska fartyg som personen tjänstgjort på, vid vilka tidpunkter och i vilken befattning samt om personen är registrerad i någon av de andra kategorierna, dvs att under ett namn redovisa samtliga uppgifter.

Då databasen innehåller över 8000 namn är det idag inte möjligt att redovisa alla personer i detta register varför intresserade får kontakta mig för vidare information om du inte hittar det du söker.

Registret omfattar i nuläget skeppsbyggmästare och huvudredare. Uppgifterna kommer i första hand från de officiella handlingarna från Riksarkivet, dvs fribrev och eller certifikat och i vissa fall kan även noteringar från annan dokumentation användas som komplement, eller då central information saknas. Forskningen är ständigt pågående och förändras allt eftersom ny data kommer fram.

Ser du att information saknas eller kan vara felaktig, vänligen kontakta mig.

Personregister:

EfternamnFörnamnFöddDöd
AhlströmOlof Magnus1861-08-211941-11-30
AlmqvistJanne Albin1862-11-151925-11-18
Andersson Anders Peter1821-10-181895-02-03
Andersson David Reinhold1819-10-301889-03-19
AnderssonJohan Peter1859-10-251928-08-26
Andersson Karl Oskar Arvid1898-05-271983-04-02
Andersson Mårten1853-02-211903-11-??
AnderssonNils1841-02-111903-04-19
AnderssonWalborg Helena1890-05-091969-06-30
AndréAxel Julius1873-06-011918-03-13
AngelAxel Gustaf Emil1841-06-211907-07-10
AskerothTheodor Linus1846-11-261915-01-05
AsplundPer August1850-08-221924-01-25
BaijardKarl Viktor1873-09-03
BerggrenKarl Elis1886-10-221930-10-29
Berggren L J
BermannBernhard Ludvig1814-10-031886-06-14
Blomqvist Axel1790-05-151865-04-10
BlomqvistCarl Malkolm Enoch1843-01-031914-10-05
BlomqvistJohan Alfred1879-06-17
BomanKarl Sigfrid Alexius1877-10-221958-04-30
BraatzHans Felix1876-11-051947-02-20
BrandtingGustaf Reinhold1836-11-111912-10-07
Brandting Per1803-01-011887-12-28
Bredberg Johan Oskar1823-01-121902-08-15
CallerströmNils Lorentz1861-03-021927-08-25
Carstensen Hans Peder1810-04-131889-05-21
CastegrenAdolf Wilhelm18301888-04-26
CederbergJohan Oskar1851-01-15
ClaessonKlas Vilhelm1839-12-22
DahlgrenNils Peter1810-09-221896-09-02
DamKarl Anker1858-03-031924-01-08
DamElisabeth1882-09-15
Demer Frans August1857-10-131940-04-08
DeurellNils Gustaf1816-02-141868-09-25
DeurellPer1820-10-081896-11-29
EdvallViktor August Laurentius1857-06-161931-07-20
EdvallJohn Viktor August1877-12-111938-05-20
EgnellNils Erik1842-08-211901-10-25
EkvallNils Peter1816-02-041893-12-17
EkvallKarl Georg Emil1838-10-101894-12-23
EngströmJohan Gustaf1817-10-241900-03-04
FagerholmSven Axel1844-08-211930-04-05
FahlrothHerman Elis1842-04-301904-11-28
FletcherJohn18381882-01-12
FreidenfeltNils Adolph August1817-07-021889-03-22
FreidenfeltGustaf Wilhelm Kristoffer1821-05-021916-08-09
FreidenfeltCarl Erik Reinhold1848-08-02
FritzKarl August1862-03-291947-12-04
FunkqvistOlof1833-03-201904-03-02
GyllsdorffErnst Gustaf Armand1852-11-051899-04-04
HagströmJohan Erik1821-12-201906-01-06
HagströmGustaf1840-07-311894-09-07
HagströmErik Mauritz Alexius1859-06-141921-01-13
HammarqvistKarl Johan1815-06-171877-09-04
HanssonAugust Herman Emanuel1855-06-291892-05-18
HasselbomCarl Gustaf1848-10-161903-09-17
HemmingssonErik Daniel1873-05-091948-06-02
HolmgrenKarl Emil Theodor1868-04-271939-08-17
HoffmanPer Henrik1813-05-141889-10-06
HultgrenGustaf Erik1838-02-171910-11-24
HultgrenLars August1862-10-221946-07-23
HultgrenSven Peter1841-09-25
HöglundCarl Oskar1871-10-02
HögstedtPer Linus1873-11-251958-08-26
IdeströmCarl Johan August1834-02-221909-03-16
Jansson/
Slettengren
Oskar1867-01-021955-06-22
JanssonAnders Peter
JohannessonPer Adolf1862-01-13
JohanssonGustaf1816-03-031880-10-11
JohanssonFredrik1818-02-251899-10-31
Johansson/
Nilzén
Gustaf Adolf Leonard1860-11-061938-12-28
JohanssonPeter Frans1835-11-061904-03-30
JonssonKnut Rickard Manfred1893-09-031968-09-10
JonssonPer Johan1840-03-14
JonssonSven Johan1841-07-18
JureénJohan Edvard1846-06-011886-09-07
KarlssonAugust
KarlssonKarl Adrian1856-11-261897-07-09
Karlsson/
Rimén
Sture Emanuel1898-05-291948-11-07
KlingströmGustaf Reinhold1870-06-221931-06-06
LagerhamnNils1814-11-18
LagerströmPaco Harald1883-01-161942-10-28
LandgrenKarl Johan1837-11-131917-10-03
LandgrenJohan Peter1810-04-201876-05-07
LangePer Axel1865-12-261932-05-26
LarssonJohan August1858-08-071941-06-22
LarssonGustaf Vilhelm1881-07-201953-05-04
Larsson/
Wikholm
Per Erik1852-01-051916-09-??
LaurellOlof Leonard1897-01-251971-08-06
LindströmPer Frithiof1838-07-241911-08-06
LinnellChristian Teodor1855-05-241918-06-12
LjungdahlPeter17871854-06-20
LomanAxel Martin1887-04-041972-10-04
LundbergIsak Erik August1819-09-301877-05-27
LundbergAdolf Johan Nicolaus1850-09-191915-03-17
LundbergMatilda Josefina Kristina1853-10-271935-12-06
LundgrenAxel1843-01-191920-04-12
LöfgrenJonas Adolf1824-10-251904-12-18
LöfgrenKarl Johan1841-09-071917-07-07
LönnholmCarl Gustaf August1859-03-131917-04-12
MalmbergJosef Valentin1856-02-141925-02-03
MaurinErland August1825-01-241878-11-10
MaurinKarl Herman1846-12-141898-07-10
MaurinKarl Arvid1878-09-11
MobergKarl Johan1821-09-141887-05-05
NilssonKarl Johan1843-07-191928-09-25
NilssonKarl Emil Konrad1867-11-121936-07-20
Nilsson Nils1829-01-171901-10-24
OlschanskiRafael1846-04-131917-06-20
OlschanskiSara1852-10-23
OlschanskiLeopold1882-06-16
OlschanskiSalomon1885-10-30
OlschanskiSimon1890-06-211951-03-14
OlssonAnders1833-08-051882-01-12
OlssonJohan Peter1855-05-071936-10-07
OlssonMartin (Mårten)1838-03-071893-11-28
OlssonOlaus
OlssonPer August1849-10-151906-04-26
Olsson Sven1818-10-011890-08-23
PalmqvistKarl Johan1835-05-071914-06-21
PalmqvistCarl Oskar1848-09-061938-09-02
PalmqvistKarl Hilmer1859-06-181946-02-04
PeterssonAndreas1843-01-221916-03-26
PeterssonErland1823-02-041870-05-01
PeterssonNils Viktor Fabian1860-04-041939-07-27
PetréPeter1829-01-081905-06-06
PetréPer Rudolf1966-09-02
PetterssonCarl1821-03-221896-04-22
PetterssonNils Peter1842-09-051904-10-17
PetterssonPer Johan1826-07-061883-05-12
RadheAnton (Antonius)1849-09-281925-08-13
RisholmPetter1792-05-231852-07-28
RockströmKarl Julius1862-10-03
RosénJohan Ludvig1817-07-081903-12-13
RosenströmFrans1844-11-071922-03-09
RühlingJohan August1863-09-021954-06-20
SamuelssonJohn Erik1903-01-281979-09-14
SandellKarl Johan August1843-05-021912-10-04
SandellKarl Vilhelm1865-05-291940-03-29
SandellKarl Viktor1885-09-10
SandinOlof Fredrik1845-07-051930-03-18
SchylanderKarl Johan1848-05-201944-01-15
SeverinKarl Axel Eberhard1863-04-121933-05-29
SjölinJohan August Emil1863-11-231954-04-29
SmitterbergNils Reinhold1818-01-311872-12-14
SohlbergAnders Magnus1833-05-161911-06-05
SvenssonJohan1832-05-061914-10-19
SvenssonCarl Magnus1859-03-071954-07-03
SvenssonKarl Otto Knut1869-07-221947-04-11
SvenssonKarl Petter
SvenssonSven August1869-08-231949-04-12
Svensson/
Loman
Johan Peter1859-10-041941-11-14
SöderKarl Johan1817-09-011888-05-28
ThimanOtto1863-05-031938-01-14
ThodeJohan Didrik1839-10-301909-12-18
ThollanderAlfred Julius1845-12-28
ThorénCarl Henrik1829-04-161904-04-01
ThunqvistNils Peter1863-04-03
TillbergGustaf Leonard1833-09-291911-04-29
TrosellJohan Ludvig1859-12-271926-07-15
TörngrenJohan August1827-04-291887-06-25
UddenbergJohn1854-01-011917-12-19
UrwitzAron Schumelwitz1845-03-12
WahlbergMauritz Verner Andreas1891-11-301972-12-03
WaldemarJohan Emil1870-03-211938-07-09
WernerAnton1856-08-171929-09-20
WesterströmJonas
WettervikGustaf Theodor1822-09-10
WickbergAbel Seth1837-01-021889-09-09
WidenborgErnst Wilhelm1859-01-051941-02-16
WiderströmKarl Frithiof Emil1861-10-22
WijkströmNils Gustaf1822-11-031895-10-24
WijkströmGustaf Lorentz1865-10-051951-08-04
WijkströmHugo Teodor1873-05-151955-01-28
WikholmErik Martin Georg1884-06-061936-06-05
WingrenOlof1843-10-201941-06-12
WingrenJohan Peter1874-07-021960-12-08
WingrenArthur Edvin Emile1887-02-121953-03-20
ÅbergJosef Fredrik1857-12-221910-09-27
ÅhlströmLorentz1821-01-141884-05-11
ÄngqvistAxel Emil Hjalmar1865-08-021922-01-27