Personer

Registret avses personer knutna till sjöfarten på olika sätt, som skeppsbyggmästare, huvudredare, varvsägare eller inskriven vid Oskarshamns sjömanshus. Målet är att för varje person kunna redovisa vilka svenska fartyg som personen tjänstgjort på, vid vilka tidpunkter och i vilken befattning samt om personen är registrerad i någon av de andra kategorierna, dvs att under ett namn redovisa samtliga uppgifter.

Då databasen innehåller över 8000 namn är det idag inte möjligt att redovisa alla personer i detta register varför intresserade får kontakta mig för vidare information om du inte hittar det du söker.

Registret omfattar i nuläget skeppsbyggmästare och huvudredare. Uppgifterna kommer i första hand från de officiella handlingarna från Riksarkivet, dvs fribrev och eller certifikat och i vissa fall kan även noteringar från annan dokumentation användas som komplement, eller då central information saknas. Forskningen är ständigt pågående och förändras allt eftersom ny data kommer fram.

Ser du att information saknas eller kan vara felaktig, vänligen kontakta mig.

Personregister:

EfternamnFörnamnFöddDöd
AhlströmOlof Magnus1861-08-211941-11-30
AlmqvistJanne Albin1862-11-151925-11-18
Andersson Anders Peter1821-10-181895-02-03
Andersson David Reinhold1819-10-301889-03-19
AnderssonJohan Peter1859-10-251928-08-26
AnderssonJohan Petter1854-01-251927-06-02
Andersson Karl Oskar Arvid1898-05-271983-04-02
Andersson Mårten1853-02-211903-11-??
AnderssonNils1841-02-111903-04-19
AnderssonNils Peter August1833-01-071918-03-03
AnderssonSven Anders1844-01-201923-07-04
AnderssonSven Anders Oskar1847-12-01
AnderssonSven August1865-11-031944-08-27
AnderssonWalborg Helena1890-05-091969-06-30
Andersson PalmqvistCarl Anders1832-09-121878-07-01
AndréAxel Julius1873-06-011918-03-13
AngelAxel Gustaf Emil1841-06-211907-07-10
AskerothTheodor Linus1846-11-261915-01-05
AsplundPer August1850-08-221924-01-25
BayardCarl Viktor1873-09-03
BerggrenKarl Elis1886-10-221930-10-29
Berggren L J
BergströmGustaf Oskar1836-08-151919-04-05
BergqvistJohan Anton1832-06-211879-06-21
BermannBernhard Ludvig1814-10-031886-06-14
Blomqvist Axel1790-05-151865-04-10
BlomqvistCarl Malkolm Enok1843-01-031914-10-05
BlomqvistJohan Alfred1830-06-281879-06-17
BomanKarl Sigfrid Alexius1877-10-221958-04-30
BomanKarl Vilhelm1852-03-071897-07-07
BraatzHans1876-11-051947-02-20
BrandtingGustaf Reinhold1836-11-111912-10-07
Brandting Per1803-01-011887-12-28
Bredberg Johan Oskar1823-01-121902-08-15
CallerströmErik Laurentius
Andreas
1830-09-041922-02-09
CallerströmNils1792-07-081874-10-20
CallerströmNils Lorentz1861-03-021927-08-25
Carstensen Hans Peder1810-04-131889-05-21
CastegrenAdolf Wilhelm1830-02-231888-04-26
CederbergJohan Oskar1851-01-15
CedergrenCarl Aron1865-05-061921-06-08
ClaessonClaes Vilhelm1839-12-221883-07-20
DahlgrenNils Peter1810-09-221896-09-02
DamKarl Anker1858-03-031924-01-08
DamElisabeth1882-09-151932-02-22
Demer Frans August1857-10-131940-04-08
DeurellNils Gustaf1816-02-141868-09-25
DeurellPer1820-10-081896-11-29
EdvallViktor August
Laurentius
1857-06-161931-07-20
EdvallJohn Viktor August1877-12-111938-05-20
EgnellNils Erik1842-08-211901-10-25
EkströmGustaf Otto1842-03-311908-02-20
EkvallNils Peter1816-02-041893-12-17
EkvallKarl Georg Emil1838-10-101894-12-23
EngströmJohan Gustaf1817-10-241900-03-04
FagerholmSven Axel1844-08-211930-04-05
FahlrothHerman Elis1842-04-301904-11-28
FletcherJohn18381882-01-12
FreidenfeldtNils Adolph August1817-07-021889-03-22
FreidenfeldtGustaf Wilhelm Christoffer1821-05-021916-08-09
FreidenfeldtCarl Erik Reinhold1848-08-021921-05-28
FritzKarl August1862-03-291947-12-04
FunkqvistOlof (Olaus)1833-03-201904-03-02
GustafssonAnders Gustaf1831-10-28
GyllsdorffErnst Gustaf Armand1852-11-051899-04-04
HaegerströmCarl Ludvig1830-09-151889-10-25
HagströmJohan Erik1821-12-201906-01-06
HagströmGustaf1840-07-311894-09-07
HagströmErik Mauritz Alexius1859-06-141921-01-13
HammarMauritz Karl1847-03-201929-10-13
HammarbergCarl August1815-02-131900-10-26
HammarbergGustaf Vilhelm1853-03-011925-12-24
HammarqvistKarl Johan1815-06-171877-09-04
HanssonAnders Peter1842-03-231919-06-26
HanssonAugust Herman
Emanuel
1855-06-291892-05-18
HanssonEmil Emanuel1884-10-141942-06-10
HasselbomCarl Gustaf1848-10-161903-09-17
HasselgrenKarl Peter1835-01-231920-02-03
HasselqvistPeter1801-07-271859-01-25
HemmingssonErik Daniel1873-05-091948-06-02
HolmAdolf Fredrik1853-08-131894-05-01
HolmgrenKarl Emil Theodor1868-04-271939-08-17
HoffmanPer Henrik1813-05-141889-10-06
HultgrenGustaf Erik1838-02-171910-11-24
HultgrenLars August1862-10-221946-07-23
HultgrenSven Peter1841-09-25
HultmanKarl Peter Valdemar1878-02-271946-02-02
HöglundCarl Oskar1871-10-021901-11-15
HögstedtPer Linus1873-11-251958-08-26
HögvallErland Magnus1840-06-131911-01-29
IdeströmCarl Johan August1834-02-221909-03-16
JacobssonChristina Katarina1839-08-241911-05-08
JaenssonPer1813-12-271885-03-16
Jansson
Slettengren
Oskar1867-01-031955-06-22
JanssonAnders Peter
JanssonCarl Fredrik1839-10-071889-02-12
JeanssonTheodor Wilhelm1875-09-241939-08-24
JohannessonPer Adolf1862-01-131930-03-26
JohanssonAdolf Reinhold1857-03-261911-09-10
JohanssonGustaf1816-03-031880-10-11
JohanssonFredrik1818-02-251899-10-31
Johansson/
Nilzén
Gustaf Adolf Leonard1860-11-061938-12-28
JohanssonJohan Albert1878-12-141960-09-18
JohanssonKarl Efraim1871-09-061942-09-20
JohanssonKarl Johan August1869-11-051942-11-30
Johansson / FridenhjelmPer Ferdinand1851-11-121906-11-18
JohanssonPeter Frans1835-11-061904-03-30
JonssonKnut Rickard Manfred1893-09-031968-09-10
JonssonPer Johan1840-03-14
JonssonSven Johan1841-07-181922-10-14
JuréenJohan Edvard1846-06-011886-09-07
KarlssonAnders Peter1840-10-081923-02-26
KarlssonAugust
KarlssonCarl Magnus1828-06-111894-09-24
KarlssonKarl Adrian1856-11-261897-07-09
KarlssonKarl Peter1857-07-101947-06-02
Karlsson/
Rimén
Sture Emanuel1898-05-291948-11-07
KarlssonSven1827-07-041908-01-04
KarlssonThor August1886-09-251926-12-21
KlingströmGustaf Reinhold1870-06-221931-06-06
KällbergOtto Wilhelm1876-01-301942-10-26
LagerhamnSven Peter1806-02-011859
LagerhamnNils1814-11-18
LagerhamnSven Gustaf1851-03-05
LagerströmHarald Paco1883-01-161942-10-18
LandgrenJohan Peter1810-04-201876-05-07
LangePer Axel1865-12-261932-05-26
LarssonJohan August1858-08-071941-06-22
LarssonGustaf Vilhelm1881-07-201953-05-04
LarssonNils1833-05-111878-09-23
Larsson/
Wikholm
Per Erik1852-01-051916-09-??
LaurellOlof Leonard1897-01-251971-08-06
LindbomNils Peter1851-06-291916-07-03
LinderAugust Frithiof1850-05-291897-05-26
LindströmPer Frithiof1837-07-241911-08-06
LinnellChristian Theodor1855-05-201918-06-12
LjungdahlPeter17871854-06-20
LjungstedtSven August1832-10-061902-12-24
LomanAxel Martin1887-04-041972-10-04
LundbergIsak Erik August1819-09-301877-05-27
LundbergAdolf Johan Nicolaus1850-09-191915-03-17
LundbergMatilda Josefina
Kristina
1853-10-271935-12-06
LundgrenAxel1843-01-191920-04-12
LöfgrenJonas Adolf1824-10-251904-12-18
LöfgrenKarl Johan1841-09-031917-07-07
LöfstedtGottfrid Karl Teodor1875-06-111939-08-09
LöfstedtJohan Robert Teodor1840-10-021895-02-03
LönnholmCarl Gustaf August1859-03-131917-04-12
MalmbergJosef Valentin1856-02-141925-02-03
MaurinErland August1825-01-241878-11-10
MaurinKarl Herman1846-12-141898-07-10
MaurinNils Peter1816-11-071858-10-14
MobergKarl Johan1821-09-141887-05-05
Nilsson Carl Johan1853-12-291940-03-09
NilssonKarl Johan1843-07-191928-09-25
NilssonKarl Emil Konrad1867-11-121936-07-20
Nilsson Nils1829-01-171901-10-24
OlschanskiRafael1846-04-131917-06-12
OlschanskiSara1852-10-231930-10-06
OlschanskiLeonard1889-02-281966-04-26
OlschanskiLeopold1882-06-161943-10-27
OlschanskiSalomon1885-10-301918-09-27
OlschanskiSimon1890-06-211951-03-14
OlssonAnders1833-08-051882-01-12
OlssonCarl Johan1839-07-311922-06-17
OlssonGustaf Georg Esaias1891-07-121978-04-01
OlssonJohan August1837-12-171937-11-29
OlssonJohan Fredrik1840-03-121920-07-19
OlssonJohan Peter1855-08-241936-10-07
OlssonMårten / Martin1838-03-071893-11-28
OlssonOlaus
OlssonPeter / Per August1849-10-151906-04-26
Olsson Sven1818-10-011890-08-23
Olsson UddenbergKarl Viktor1855-12-081914-06-26
Carlsson /
Palmqvist
Carl Johan1835-05-071914-06-21
PalmqvistCarl Oskar1848-09-061938-09-02
PalmqvistCarl Hilmer1859-06-181946-02-04
PeterssonAndreas1843-01-221916-03-26
PeterssonCarl1817-12-271888-06-02
PeterssonCarl Ferdinand1841-12-061925-12-08
PeterssonCarl Magnus1819-05-261883-03-19
PeterssonErland1823-02-041870-05-01
PeterssonGustaf1806-12-061896-06-04
PeterssonJonas1821-06-151880-02-13
PeterssonKarl Peter1863-11-051952-02-15
PeterssonKarl Peter Robert1867-03-181947-09-17
PeterssonNils Fredrik1834-05-161929-07-28
PeterssonNils Viktor Fabian1860-04-041939-07-27
PeterssonNils Johan1834-03-221922-04-29
Petersson / PetréPeter1829-01-081905-06-06
PeterssonSven Erik1836-12-101934-03-04
PetterssonCarl1821-03-221896-04-22
PetterssonNils Peter1813-11-151882-08-28
PetterssonNils Peter1842-09-051904-10-17
PetterssonPer Johan1826-07-061883-05-12
RaabAxel Fredrik Johan August1820-08-121882-04-13
RadheAntonius / Anton1849-09-281925-08-13
ReiniusCarl Wilhelm1824-11-051878-07-12
RingnersJohan August1807-09-191876-03-08
RisholmPetter1792-05-231852-07-28
RockströmKarl Julius1862-10-03
RosénJohan Ludvig1817-07-081903-12-13
RosendahlErnst Birger1885-01-011959-07-20
RosenströmFrans1844-11-071922-03-09
RühlingJohan August1863-09-021954-06-20
SamuelssonJohn Erik1903-01-281979-09-14
SandellKarl Johan August1843-05-021912-10-04
SandellKarl Oskar1872-06-301942-04-21
SandellKarl Vilhelm1865-05-291940-03-29
SandinOlof Fredrik1845-07-051930-03-18
SchylanderKarl Johan1848-05-201944-01-15
SeverinKarl Axel Eberhard1863-04-121933-05-29
SjödoffJohan Valdemar1873-10-101961-12-30
SjögrenKarl Alfred1839-04-191919-11-29
SjögrenOskar Andreas1873-01-081927-04-01
SjölinJohan August Emil1863-11-231954-04-29
SmitterbergNils Reinhold1818-01-311872-12-14
SohlbergAnders Magnus1833-05-161911-06-05
SvanbergAxel Vilhelm1833-07-051885-04-05
SvanbergRobert Waldemar1866-01-051936-06-23
SvenssonJohan1832-05-061914-10-19
SvenssonCarl Magnus1859-03-071954-07-03
SvenssonKarl Otto Knut1869-07-221947-04-11
SvenssonCarl Petter1863-12-051948-09-10
SvenssonLars Otto1842-04-061915-08-15
SvenssonSven Anders1822-03-071888-07-11
SvenssonSven August1869-08-231949-04-12
SvenssonSven Johan1833-05-151913-11-11
Svensson/
Loman
Johan Peter1859-10-041941-11-14
Svensson LomanNils Fredrik1867-02-071941-02-27
SöderAdolf Fredrik1835-03-01
SöderKarl Johan1817-09-011888-05-28
ThimanOtto1863-05-031938-01-14
ThodeJohan Didrik1839-10-301909-12-18
ThollanderAlfred Julius1845-12-281893-10-19
ThorénCarl Henrik1829-04-161904-04-01
ThunqvistNils Peter1863-04-031931-08-21
TillbergGustaf Leonard1833-09-291911-04-29
TrosellJohan Ludvig1859-12-271926-07-15
ThörngrenJohan August1827-04-291887-06-25
UddenbergAnna Sofia1856-11-301927-02-11
UddenbergAxel Florentin1880-03-251958-11-16
UddenbergJohn1854-01-011917-12-19
UrwitzAron Schumelwitz1845-03-12
WahlborgMauritz Verner
Andreas
1891-11-301972-12-03
WaldemarJohan Emil1870-03-211938-07-09
WernerAnton1856-08-171929-09-20
WesterströmKristian Leonard1864-01-281903-04-19
WestinPer Johan1846-11-221912-11-15
WettervikGustaf Theodor1822-09-10
WickbergAbel Seth1837-01-021889-09-09
WickbergNils1794-03-121844-10-8/9
WidegrenIsak(Jean) Fredrik1813-10-261873-01-31
WidenborgErnst Vilhelm1859-01-151941-02-16
WiderströmCarl Ferdinand1864-06-041911-02-08
WijkmanNils Mauritz1816-05-061869-10-03
WijkströmNils Gustaf1822-11-031895-10-24
WijkströmGustaf Lorentz1865-10-051951-08-04
WijkströmHugo Teodor1873-05-151955-01-28
WijkströmKarl Emil Andreas1838-06-271908-03-02
WikholmErik Martin Georg1884-06-061936-06-05
WingrenOlof1843-10-201941-06-12
WingrenJohan Peter1874-07-021960-12-08
WingrenArthur Edvin Emile1887-02-121953-03-20
WirénLevi Rickard1892-08-111971-05-22
ÅbergJosef Fredrik1857-12-221910-09-27
ÅhlströmLorentz1821-01-141884-05-11
ÄngqvistAxel Emil Hjalmar1865-08-021922-01-27