Skeppsbyggmästare

Nedan presenteras en lista på de skeppsbyggmästare/byggmästare som verkat i och omkring Oskarshamn och som i första hand definierats på de officiella handlingarna från Riksarkivet, dvs fribrev och eller certifikat. I vissa fall kan även noteringar från tidningsrubriker användas som komplement eller då annan information saknas. Forskningen för de angivna personerna är ständigt pågående och förändras allt eftersom ny data kommer fram.

Ser du att information saknas eller kan vara felaktig, kontakta mig.

EfternamnFörnamnFöddDöd
AnderssonAnders Peter1821-10-181895-02-03
AnderssonDavid Reinhold1819-10-301889-03-19
BerggrenL J
BlomqvistAxel1790-05-151865-04-10
BrandtingPer1803-01-011887-12-28
BredbergJohan Oskar1823-01-121902-08-15
CarstensenHans Peder1810-04-131889-05-21
DemerFrans August1857-10-131940-04-08
FletcherJohn18381882-01-12
HasselbomCarl Gustaf1848-10-161903-09-17
HultgrenGustaf Erik1838-02-171910-11-24
HultgrenLars August1862-10-221946-07-23
KarlssonAugust
LandgrenJohan Peter1810-04-201876-05-07
LjungdahlPeter17871854-06-20
LönnholmCarl Gustaf August1859-03-131917-04-12
NilssonN
OlssonAnders1833-08-051882-01-12
OlssonOlaus
OlssonSven1818-10-011890-08-23
PetterssonCarl1821-03-221896-04-22
PetterssonPer Johan1826-07-061883-05-12
RisholmPetter1792-05-231852-07-28
RockströmKarl Julius1862-10-03
SandellKarl Johan August1843-05-021912-10-04
SvenssonCarl Magnus1859-03-071954-07-03
ThorénCarl Henrik1829-04-161904-04-01
WaldemarJohan Emil1870-03-211938-07-09
WesterströmJonas